Volgen/Division of Kaga Electronics USA SP30U-12S
SP30U-12S picture photo
Mfg. Part Number
SP30U-12S
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 30W
Datasheet Download
SP30U-12S.pdf
Availability of SP30U-12S
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SP30U-12S Order Process
Ship out your order
Specifications of SP30U-12S
Internal Part NumberEIS-SP30U-12S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesSP30U
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)3A
Power (Watts)30W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency77%
Operating Temperature0°C ~ 60°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension4.88" L x 3.11" W x 1.30" H (124.0mm x 79.0mm x 33.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cUL, TUV, UL
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP30U-12S
Related LinksSP30, SP30U-12S Datasheet, Volgen/Division of Kaga Electronics USA Distributor
SP30U-12S Details Description
Related parts for SP30U-12S
IDC CABLE - MSD26K/MC26M/MCG26K datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 470PF 1KV Y5V RADIAL datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER RS485 8-DFN datasheet.pdf
RES 1.54 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 88.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 100V Y5U 2220 datasheet.pdf
IC AMP LNA 5V 1900MHZ 8HWSON datasheet.pdf
TIE HOLDER ADH 1X1" datasheet.pdf
SIGN ELECTRL WARN 14"X10" BLK/RD datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf