Exar Corporation SP3243EUER-L
SP3243EUER-L picture photo
Mfg. Part Number
SP3243EUER-L
Manufacturer
Product Category
Interface - Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC TXRX RS232 INTELLIGENT 32QFN
Datasheet Download
SP3243EUER-L.pdf
Availability of SP3243EUER-L
QUANTITY
SP3243EUER-L Order Process
Ship out your order
Specifications of SP3243EUER-L
Internal Part NumberEIS-SP3243EUER-L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package490
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - Drivers, Receivers, Transceivers
Series-
PackagingTray
TypeTransceiver
ProtocolRS232
Number of Drivers/Receivers3/5
DuplexFull
Receiver Hysteresis300mV
Data Rate1Mbps
Voltage - Supply3 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case32-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package32-QFN Exposed Pad (5x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP3243EUER-L
Related LinksSP3243, SP3243EUER-L Datasheet, Exar Corporation Distributor
SP3243EUER-L Details Description
Related parts for SP3243EUER-L
CAP TANT 0.1UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN BNC JACK R/A 75 OHM PCB datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG BROWN 100' datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
LED COOL WHT 6500K 3000MA datasheet.pdf
RIVET SNAP 0.320" NYLON BLACK datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
5.08MM EUROBLOCK PC VERT GRN 10A datasheet.pdf
PCB PLUG 90 5.00MM 12 POLE datasheet.pdf
RES SMD 34.8 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf