Volgen/Division of Kaga Electronics USA SP80U-0533T
SP80U-0533T picture photo
Mfg. Part Number
SP80U-0533T
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 5V +/-15V 80W
Datasheet Download
SP80U-0533T.pdf
Availability of SP80U-0533T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SP80U-0533T Order Process
Ship out your order
Specifications of SP80U-0533T
Internal Part NumberEIS-SP80U-0533T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesSP80U-T
TypeEnclosed
Number of Outputs3
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 215V
Voltage - Output 3-15V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)10A, 2.8A, 1.2A
Power (Watts)80W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency-
Operating Temperature0°C ~ 60°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension7.48" L x 3.94" W x 1.58" H (190.0mm x 100.0mm x 40.1mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, CSA, cUL, UL
Power (Watts) - Max80W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP80U-0533T
Related LinksSP80U, SP80U-0533T Datasheet, Volgen/Division of Kaga Electronics USA Distributor
SP80U-0533T Details Description
Related parts for SP80U-0533T
CONN RCPT 3POS MALE IN-LINE #20 datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS .100" TPL R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
RES 0.59 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
T3009, 3NC, 90-DEGREE ACT datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125" datasheet.pdf