Cornell Dubilier Electronics SPA271M02B
SPA271M02B picture photo
Mfg. Part Number
SPA271M02B
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 270UF 20% 2V SMD
Datasheet Download
SPA271M02B.pdf
Availability of SPA271M02B
QUANTITY
SPA271M02B Order Process
Ship out your order
Specifications of SPA271M02B
Internal Part NumberEIS-SPA271M02B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesSPA
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating2V
ESR (Equivalent Series Resistance)7 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current3.5A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Surface Mount Land Size0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPA271M02B
Related LinksSPA27, SPA271M02B Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SPA271M02B Details Description
Related parts for SPA271M02B
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
RES SMD 1.47KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.8A DDPAK datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY DUAL 16POS .100 datasheet.pdf
PLUG-IN CARD BLOCK 64POS 1A datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 66POS SKT datasheet.pdf
CONN HEADER 16PS STR DL .100 TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf