Infineon Technologies SPB100N06S2L-05
SPB100N06S2L-05 picture photo
Mfg. Part Number
SPB100N06S2L-05
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 100A D2PAK
Datasheet Download
SPB100N06S2L-05.pdf
Availability of SPB100N06S2L-05
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SPB100N06S2L-05 Order Process
Ship out your order
Specifications of SPB100N06S2L-05
Internal Part NumberEIS-SPB100N06S2L-05
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 05/Jun/2008
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C100A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs4.4 mOhm @ 80A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs230nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds7530pF @ 25V
Power - Max300W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPB100N06S2L-05
Related LinksSPB100N, SPB100N06S2L-05 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
SPB100N06S2L-05 Details Description
Related parts for SPB100N06S2L-05
CONVERTER DC-DC 6W 5V SGL datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 11POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 20.1A 5 MOHM TH datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 33A TO-220 datasheet.pdf