Infineon Technologies SPB20N60C3
SPB20N60C3 picture photo
Mfg. Part Number
SPB20N60C3
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 650V 20.7A D2PAK
Datasheet Download
SPB20N60C3.pdf
Availability of SPB20N60C3
QUANTITY
SPB20N60C3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SPB20N60C3
Internal Part NumberEIS-SPB20N60C3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCoolMOS™ CP High Voltage MOSFETs Converters
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesCoolMOS™
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)650V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C20.7A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs190 mOhm @ 13.1A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id3.9V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs114nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2400pF @ 25V
Power - Max208W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackagePG-TO263-3-2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPB20N60C3
Related LinksSPB20, SPB20N60C3 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
SPB20N60C3 Details Description
Related parts for SPB20N60C3
CONN HEADER .100 DUAL R/A 16POS datasheet.pdf
IC 24BIT AUDIO STEREO DAC 28SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 23POS TIN PCB datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS DL.05" PCB/SMD datasheet.pdf
SWITCH TACTILE datasheet.pdf
IC REG BCK BST INV ADJ 0.1A 8DFN datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.125A 125V datasheet.pdf
RES SMD 3.05K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
Connector Socket 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 18POS THRUHL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60A 45V TO-262AA datasheet.pdf