Infineon Technologies SPB42N03S2L-13
SPB42N03S2L-13 picture photo
Mfg. Part Number
SPB42N03S2L-13
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 30V 42A D2PAK
Datasheet Download
SPB42N03S2L-13.pdf
Availability of SPB42N03S2L-13
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SPB42N03S2L-13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SPB42N03S2L-13
Internal Part NumberEIS-SPB42N03S2L-13
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 22/Feb/2008
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesOptiMOS™
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C42A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs12.6 mOhm @ 21A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2V @ 37µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs30.5nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1130pF @ 25V
Power - Max83W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackagePG-TO263-3-2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPB42N03S2L-13
Related LinksSPB42N0, SPB42N03S2L-13 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
SPB42N03S2L-13 Details Description
Related parts for SPB42N03S2L-13
IC DALLASTAT 100K 118MIL 8-USOP datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 4V 10% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 136VWM 219VC 1.5KE datasheet.pdf
CONN CHAMP RCPT 50POS .050 R/A datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
RES 6.19 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 30.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf