Infineon Technologies SPB47N10
SPB47N10 picture photo
Mfg. Part Number
SPB47N10
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 47A D2PAK
Datasheet Download
SPB47N10.pdf
Availability of SPB47N10
QUANTITY
SPB47N10 Order Process
Ship out your order
Specifications of SPB47N10
Internal Part NumberEIS-SPB47N10
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 27/May/2008
FamilyFETs - Single
SeriesSIPMOS®
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C47A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs33 mOhm @ 33A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 2mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs105nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2500pF @ 25V
Power - Max175W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPB47N10
Related LinksSPB4, SPB47N10 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
SPB47N10 Details Description
Related parts for SPB47N10
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23-3 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 520MA 1.38 OHM datasheet.pdf
DIE BLOCK RT ANGLE FEM 4POS YEL datasheet.pdf
RES 191K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE PIN datasheet.pdf