Infineon Technologies SPB80N03S2-03 G
SPB80N03S2-03 G picture photo
Mfg. Part Number
SPB80N03S2-03 G
Brief Description
MOSFET N-CH 30V 80A D2PAK
Datasheet Download
SPB80N03S2-03 G.pdf
Availability of SPB80N03S2-03 G
QUANTITY
SPB80N03S2-03 G Order Process
Ship out your order
Specifications of SPB80N03S2-03 G
Internal Part NumberEIS-SPB80N03S2-03 G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 28/Feb/2014
FamilyFETs - Single
SeriesOptiMOS™
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C80A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs3.1 mOhm @ 80A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs150nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds7020pF @ 25V
Power - Max300W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPB80N03S2-03 G
Related LinksSPB80N0, SPB80N03S2-03 G Datasheet, Infineon Technologies Distributor
SPB80N03S2-03 G Details Description
Related parts for SPB80N03S2-03 G
RES SMD 3.3K OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 20pF 25 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 40 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 390MA 700 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 51.1K OHM 2% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 28V 120W datasheet.pdf
FUSE 1000VDC 2.5 AMP INLINE MIDG datasheet.pdf