ST SPC560B40L3B6E0Y
SPC560B40L3B6E0Y picture photo
Mfg. Part Number
SPC560B40L3B6E0Y
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 256KB 64MHZ EE 100LQFP
Datasheet Download
SPC560B40L3B6E0Y.pdf
Availability of SPC560B40L3B6E0Y
QUANTITY
SPC560B40L3B6E0Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SPC560B40L3B6E0Y
Internal Part NumberEIS-SPC560B40L3B6E0Y
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesSPC56
PackagingTray
Core Processore200z0h
Core Size32-Bit
Speed64MHz
ConnectivityCAN, I²C, LIN, SCI, SPI
PeripheralsDMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O79
Program Memory Size256KB (256K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size24K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 28x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-LQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPC560B40L3B6E0Y
Related LinksSPC560B4, SPC560B40L3B6E0Y Datasheet, ST Distributor
SPC560B40L3B6E0Y Details Description
Related parts for SPC560B40L3B6E0Y
TRANS 4NPN 40V 0.5A 16SOIC datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM 3% 0603 datasheet.pdf
SENSOR DIFF PRESS 14.5PSI MAX datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 3.396UH SMD datasheet.pdf
RES SMD 32.4KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 26.9VC SMA datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 10% 1KVDC RAD datasheet.pdf
RES 1.87 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 200V datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf