ST SPC560B50L3B4E0X
SPC560B50L3B4E0X picture photo
Mfg. Part Number
SPC560B50L3B4E0X
Brief Description
IC MCU 512KB 48MHZ EE 100LQFP
Datasheet Download
SPC560B50L3B4E0X.pdf
Availability of SPC560B50L3B4E0X
QUANTITY
SPC560B50L3B4E0X Order Process
Ship out your order
Specifications of SPC560B50L3B4E0X
Internal Part NumberEIS-SPC560B50L3B4E0X
Standard Package1,000
SeriesSPC56
PackagingTape & Reel (TR)
Core Processore200z0h
Core Size32-Bit
Speed48MHz
ConnectivityCAN, I²C, LIN, SCI, SPI
PeripheralsDMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O79
Program Memory Size512KB (512K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 28x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-LQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPC560B50L3B4E0X
Related LinksSPC560B5, SPC560B50L3B4E0X Datasheet, ST Distributor
SPC560B50L3B4E0X Details Description
Related parts for SPC560B50L3B4E0X
IC MPU SUPERVISORY CIRCUIT 8SOIC datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
KIT CAP ALUM 1.0PF - 1200PF datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 70NS 48BGA datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 20pF 25 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf