ST SPC560B50L3C4E0X
SPC560B50L3C4E0X picture photo
Mfg. Part Number
SPC560B50L3C4E0X
Brief Description
IC MCU 512KB 48MHZ EE 100LQFP
Datasheet Download
SPC560B50L3C4E0X.pdf
Availability of SPC560B50L3C4E0X
QUANTITY
SPC560B50L3C4E0X Order Process
Ship out your order
Specifications of SPC560B50L3C4E0X
Internal Part NumberEIS-SPC560B50L3C4E0X
Standard Package1,000
SeriesSPC56
PackagingTape & Reel (TR)
Core Processore200z0h
Core Size32-Bit
Speed48MHz
ConnectivityCAN, I²C, LIN, SCI, SPI
PeripheralsDMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O79
Program Memory Size512KB (512K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 28x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-LQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPC560B50L3C4E0X
Related LinksSPC560B5, SPC560B50L3C4E0X Datasheet, ST Distributor
SPC560B50L3C4E0X Details Description
Related parts for SPC560B50L3C4E0X
REGULATOR 2.5V 8AMP VERT W/TABS datasheet.pdf
DIP CABLE - HDP10S/AE10M/X datasheet.pdf
IC BATT PROT 2-4CELL LI-ION SM8 datasheet.pdf
RES 14.7K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
HOUSING BASE W/SNAP FOOT datasheet.pdf
0.25W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 23POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
SMT RETAINER FOR 20MM CELL datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 50MA 650 MOHM datasheet.pdf