ST SPC560B50L3C6E0Y
SPC560B50L3C6E0Y picture photo
Mfg. Part Number
SPC560B50L3C6E0Y
Brief Description
IC MCU 512KB 64MHZ EE 100LQFP
Datasheet Download
SPC560B50L3C6E0Y.pdf
Availability of SPC560B50L3C6E0Y
QUANTITY
SPC560B50L3C6E0Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SPC560B50L3C6E0Y
Internal Part NumberEIS-SPC560B50L3C6E0Y
Standard Package90
SeriesSPC56
PackagingTray
Core Processore200z0h
Core Size32-Bit
Speed64MHz
ConnectivityCAN, I²C, LIN, SCI, SPI
PeripheralsDMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O79
Program Memory Size512KB (512K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 28x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-LQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPC560B50L3C6E0Y
Related LinksSPC560B5, SPC560B50L3C6E0Y Datasheet, ST Distributor
SPC560B50L3C6E0Y Details Description
Related parts for SPC560B50L3C6E0Y
CONN BNC JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 35MA 36 OHM SMD datasheet.pdf
CONN SPRING 24POS SNGL .255 SMD datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 70POS .050" datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
TERMINAL LOCKING CLIPS ZVR ZP4 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3V 5W datasheet.pdf