ST SPC560P40L1CEFBR
SPC560P40L1CEFBR picture photo
Mfg. Part Number
SPC560P40L1CEFBR
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 256KB FLASH 64MHZ 64LQFP
Datasheet Download
SPC560P40L1CEFBR.pdf
Availability of SPC560P40L1CEFBR
QUANTITY
SPC560P40L1CEFBR Order Process
Ship out your order
Specifications of SPC560P40L1CEFBR
Internal Part NumberEIS-SPC560P40L1CEFBR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesSPC56
PackagingTape & Reel (TR)
Core Processore200z0h
Core Size32-Bit
Speed64MHz
ConnectivityCAN, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsDMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O37
Program Memory Size256KB (256K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size20K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case64-LQFP
Supplier Device Package64-LQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPC560P40L1CEFBR
Related LinksSPC560P4, SPC560P40L1CEFBR Datasheet, ST Distributor
SPC560P40L1CEFBR Details Description
Related parts for SPC560P40L1CEFBR
RES SMD 4.7 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 400MHZ 8VSSOP datasheet.pdf
CAP MICA 1100PF 5% 500V 2220 datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
3.96MM BREAKAWAY CUSTOM HDR datasheet.pdf
CREE XP-E GREEN datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
IMAGE SENSOR CCD 15.8MP 40CPGA datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS datasheet.pdf
2.5 V to 5.0 V Micropower, Precision Series Mode Voltage References IC datasheet.pdf