3M SPD08-050-L-RB-TR
SPD08-050-L-RB-TR picture photo
Mfg. Part Number
SPD08-050-L-RB-TR
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN HIGH SPD CARD EDGE 50 POS
Datasheet Download
SPD08-050-L-RB-TR.pdf
Availability of SPD08-050-L-RB-TR
QUANTITY
SPD08-050-L-RB-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of SPD08-050-L-RB-TR
Internal Part NumberEIS-SPD08-050-L-RB-TR
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSPD08 Series of High-Speed Card-Edge Connectors
Featured ProductSPD08 Series
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
SeriesSPD08
PackagingTape & Reel (TR)
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.031" (0.80mm)
FeaturesBoard Guide, Latches
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Material - InsulationLiquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPD08-050-L-RB-TR
Related LinksSPD08-05, SPD08-050-L-RB-TR Datasheet, 3M Distributor
SPD08-050-L-RB-TR Details Description
Related parts for SPD08-050-L-RB-TR
KIT DESIGN ACCELERATOR PC CONV datasheet.pdf
IC DAC 8BIT LC2MOS W/AMP 20PLCC datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 8-SOIC datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU LP 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL GOLD 68POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 10POS SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 2.1A 60 MOHM SMD datasheet.pdf