3M SPD08-100-RB-TR
SPD08-100-RB-TR picture photo
Mfg. Part Number
SPD08-100-RB-TR
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN HIGH SPD CARD EDGE 100 POS
Datasheet Download
SPD08-100-RB-TR.pdf
Availability of SPD08-100-RB-TR
QUANTITY
SPD08-100-RB-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of SPD08-100-RB-TR
Internal Part NumberEIS-SPD08-100-RB-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSPD08 Series of High-Speed Card-Edge Connectors
Featured ProductSPD08 Series
Standard Package1,600
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
SeriesSPD08
PackagingTape & Reel (TR)
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions100
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.031" (0.80mm)
FeaturesBoard Guide
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Material - InsulationLiquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPD08-100-RB-TR
Related LinksSPD08-1, SPD08-100-RB-TR Datasheet, 3M Distributor
SPD08-100-RB-TR Details Description
Related parts for SPD08-100-RB-TR
RES SMD 390 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SAMPLE RATE CONV 4CH 64-TQFP datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 12KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
IC REG BCK ADJ 1A DL SYNC 10WDFN datasheet.pdf
RES 182K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5700K 2SMD datasheet.pdf
22CM PROBE GND LEAD datasheet.pdf
HARDWARE CAP CLIPS ZINC STEEL datasheet.pdf
470UF 10V 10X16 105C RAD datasheet.pdf