API Delevan SPD125-563M
SPD125-563M picture photo
Mfg. Part Number
SPD125-563M
Brief Description
FIXED IND 56UH 1.6A 135 MOHM SMD
Datasheet Download
SPD125-563M.pdf
Availability of SPD125-563M
QUANTITY
SPD125-563M Order Process
Ship out your order
Specifications of SPD125-563M
Internal Part NumberEIS-SPD125-563M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyFixed Inductors
SeriesSPD125
Material - CoreFerrite
Inductance56µH
Tolerance±20%
Current Rating1.6A
Current - Saturation1.6A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)135 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPD125-563M
Related LinksSPD12, SPD125-563M Datasheet, API Delevan Distributor
SPD125-563M Details Description
Related parts for SPD125-563M
KNOB CLR/MATTE .75"DIA 6MM SHAFT datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP 30A NONSHORT datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 200KHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
RELAY RF DPDT 1A 24V datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 36POS TIN datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
IC LOAD SWITCH 7CH 0.3A 16SSOP datasheet.pdf