API Delevan SPD42R-682M
SPD42R-682M picture photo
Mfg. Part Number
SPD42R-682M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 730MA 60 MOHM
Datasheet Download
SPD42R-682M.pdf
Availability of SPD42R-682M
QUANTITY
SPD42R-682M Order Process
Ship out your order
Specifications of SPD42R-682M
Internal Part NumberEIS-SPD42R-682M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSPD42R
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance6.8µH
Tolerance±20%
Current Rating730mA
Current - Saturation730mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)60 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant45MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.185" L x 0.185" W (4.70mm x 4.70mm)
Height - Seated (Max)0.115" (2.92mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPD42R-682M
Related LinksSPD42, SPD42R-682M Datasheet, API Delevan Distributor
SPD42R-682M Details Description
Related parts for SPD42R-682M
RES SMD 215 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK THR STUD 1/4" datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.5W 05VIN 15VOUT datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 50V S2H 0603 datasheet.pdf
RES 301 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 124K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
WRENCH COMBINATION 6MM 5.31" datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT SKT datasheet.pdf