API Delevan SPD62-682M
SPD62-682M picture photo
Mfg. Part Number
SPD62-682M
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 1.8A 170 MOHM
Datasheet Download
SPD62-682M.pdf
Availability of SPD62-682M
QUANTITY
SPD62-682M Order Process
Ship out your order
Specifications of SPD62-682M
Internal Part NumberEIS-SPD62-682M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Material - CoreFerrite
Inductance6.8µH
Tolerance±20%
Current Rating1.8A
Current - Saturation1.8A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)170 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.260" L x 0.244" W (6.60mm x 6.20mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPD62-682M
Related LinksSPD62, SPD62-682M Datasheet, API Delevan Distributor
SPD62-682M Details Description
Related parts for SPD62-682M
SENSOR GAUGE PRESS 7.25PSI MAX datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES SMD 1.87K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 1.34K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 474 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125" datasheet.pdf