API Delevan SPD73R-103M
SPD73R-103M picture photo
Mfg. Part Number
SPD73R-103M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 2.5A 67 MOHM SMD
Datasheet Download
SPD73R-103M.pdf
Availability of SPD73R-103M
QUANTITY
SPD73R-103M Order Process
Ship out your order
Specifications of SPD73R-103M
Internal Part NumberEIS-SPD73R-103M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSPD73R
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating2.5A
Current - Saturation2.5A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)67 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max)0.153" (3.90mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPD73R-103M
Related LinksSPD73, SPD73R-103M Datasheet, API Delevan Distributor
SPD73R-103M Details Description
Related parts for SPD73R-103M
DIODE GEN PURP 50V 3A SMC datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SKTS datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf