Luminus Devices Inc. SST-90-W65S-T11-N2100
SST-90-W65S-T11-N2100 picture photo
Mfg. Part Number
SST-90-W65S-T11-N2100
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - COBs, Engines, Modules
Brief Description
BIG CHIP LED HB MOD 900LM WHT
Datasheet Download
SST-90-W65S-T11-N2100.pdf
Availability of SST-90-W65S-T11-N2100
QUANTITY
SST-90-W65S-T11-N2100 Order Process
Ship out your order
Specifications of SST-90-W65S-T11-N2100
Internal Part NumberEIS-SST-90-W65S-T11-N2100
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
PCN OtherMultiple Changes 16/Jan/2015
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesSST-90
PackagingTape & Reel (TR)
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Cool
CCT (K)6500K
Wavelength-
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test925 lm (900 lm ~ 950 lm)
Current - Test3.15A
Temperature - Test25°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.25V
Lumens/Watt @ Current - Test90 lm/W
Current - Max9A
CRI (Color Rendering Index)70
Viewing Angle100°
Features-
Size / Dimension11.00mm L x 10.00mm W
Height5.40mm
Light Emitting Surface (LES)8.00mm Diameter
Lens TypeDomed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SST-90-W65S-T11-N2100
Related LinksSST-90-W65, SST-90-W65S-T11-N2100 Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
SST-90-W65S-T11-N2100 Details Description
Related parts for SST-90-W65S-T11-N2100
TRIAC ALTERNISTOR 400V 16A TO263 datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 2" 1MM 14POS datasheet.pdf
RELAY SSR DC OUT 40A 4-32VDC datasheet.pdf
LED IND 8MM GRN 24VDC 20MA datasheet.pdf
CAP CER 39PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 2W SMBJ datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 1500PF 10% 250VDC RDL datasheet.pdf