API Delevan SPD74-474M
SPD74-474M picture photo
Mfg. Part Number
SPD74-474M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 470UH 390MA 3.01 OHM
Datasheet Download
SPD74-474M.pdf
Availability of SPD74-474M
QUANTITY
SPD74-474M Order Process
Ship out your order
Specifications of SPD74-474M
Internal Part NumberEIS-SPD74-474M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSPD74
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance470µH
Tolerance±20%
Current Rating390mA
Current - Saturation390mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)3.01 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max)0.185" (4.70mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPD74-474M
Related LinksSPD74, SPD74-474M Datasheet, API Delevan Distributor
SPD74-474M Details Description
Related parts for SPD74-474M
CAP TANT 100UF 6.3V 10% RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 15V 10% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 100MA 10 OHM SMD datasheet.pdf
JUMPER XHL MACRO HOOK RED 36" datasheet.pdf
KE VOLTAGE SELECTOR INSERT 10A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG11A 18AWG 1000' datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 114POS GOLD datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC RA GRN 11A 5C datasheet.pdf