Littelfuse SPFJ125.XXL
SPFJ125.XXL picture photo
Mfg. Part Number
SPFJ125.XXL
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
125A 1000VDC PV FUSE SPECIAL
Datasheet Download
SPFJ125.XXL.pdf
Availability of SPFJ125.XXL
QUANTITY
SPFJ125.XXL Order Process
Ship out your order
Specifications of SPFJ125.XXL
Internal Part NumberEIS-SPFJ125.XXL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesSPFJ
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Voltage - Rated1000VDC (1kV)
Current125A
Package / CaseCylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Size / Dimension1.500" Dia x 3.012" L (38.10mm x 76.50mm)
Mounting TypeBolt Mount
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t6863
DC Cold Resistance0.964 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPFJ125.XXL
Related LinksSPFJ1, SPFJ125.XXL Datasheet, Littelfuse Distributor
SPFJ125.XXL Details Description
Related parts for SPFJ125.XXL
RES SMD 78.7 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
DIODE MODULE 2KV 560A Y1-CU datasheet.pdf
MOUNTING FLANGE FOR E6B2 datasheet.pdf
POWER ENTRY FILTERED 6A SCREW datasheet.pdf