Littelfuse SPHV15-01ETG
SPHV15-01ETG picture photo
Mfg. Part Number
SPHV15-01ETG
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 15VWM 28VC SOD882
Datasheet Download
SPHV15-01ETG.pdf
Availability of SPHV15-01ETG
QUANTITY
SPHV15-01ETG Order Process
Ship out your order
Specifications of SPHV15-01ETG
Internal Part NumberEIS-SPHV15-01ETG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, SPHV, SPA®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)15V (Max)
Voltage - Breakdown (Min)16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp28V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)5A (8/20µs)
Power - Peak Pulse200W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency46pF @ 1MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-882
Supplier Device PackageSOD-882
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPHV15-01ETG
Related LinksSPHV15, SPHV15-01ETG Datasheet, Littelfuse Distributor
SPHV15-01ETG Details Description
Related parts for SPHV15-01ETG
RES SMD 0.15 OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
RES 374K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 898 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RETRO NPN SD=200MM DON 5M datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 5" 2A MED datasheet.pdf
21+21 WAY M HORZ 4.5 TAIL W/JS datasheet.pdf
RES SMD 21 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
SOLDERSLEEVE datasheet.pdf
750 MHz, 3.8 mA 10 ns Switching Multiplexers IC datasheet.pdf