Littelfuse SPHV24-01ETG-C
SPHV24-01ETG-C picture photo
Mfg. Part Number
SPHV24-01ETG-C
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 24VWM 50VC SOD882
Datasheet Download
SPHV24-01ETG-C.pdf
Availability of SPHV24-01ETG-C
QUANTITY
SPHV24-01ETG-C Order Process
Ship out your order
Specifications of SPHV24-01ETG-C
Internal Part NumberEIS-SPHV24-01ETG-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, SPHV-C, SPA®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)24V (Max)
Voltage - Breakdown (Min)26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp50V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)3A (8/20µs)
Power - Peak Pulse200W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency17pF @ 1MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-882
Supplier Device PackageSOD-882
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPHV24-01ETG-C
Related LinksSPHV24-, SPHV24-01ETG-C Datasheet, Littelfuse Distributor
SPHV24-01ETG-C Details Description
Related parts for SPHV24-01ETG-C
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 5TSOP datasheet.pdf
IC 2CH SER WAN COM CNTRL 100MQFP datasheet.pdf
CAP CER 100PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
IC FIFO 256X9 SYNC 15NS 32-PLCC datasheet.pdf
RES 0.68 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 32POS PIN datasheet.pdf
FULLY POTTED LIMIT SWES datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 12POS HL LOW P datasheet.pdf
FIXED IND 3.2NH 200MA 500 MOHM datasheet.pdf
3 POS AMP MCP1.5K REC. HSG COD datasheet.pdf