Littelfuse SPHV36-01KTG
SPHV36-01KTG picture photo
Mfg. Part Number
SPHV36-01KTG
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 36VWM 60VC SOD882
Datasheet Download
SPHV36-01KTG.pdf
Availability of SPHV36-01KTG
QUANTITY
SPHV36-01KTG Order Process
Ship out your order
Specifications of SPHV36-01KTG
Internal Part NumberEIS-SPHV36-01KTG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, SPHV, SPA®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)36V (Max)
Voltage - Breakdown (Min)40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp60V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2A (8/20µs)
Power - Peak Pulse200W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency25pF @ 1MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-882
Supplier Device PackageSOD-882
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPHV36-01KTG
Related LinksSPHV36, SPHV36-01KTG Datasheet, Littelfuse Distributor
SPHV36-01KTG Details Description
Related parts for SPHV36-01KTG
FUSE 900A 1250V 3GKN/90 AR datasheet.pdf
RES SMD 4.3 OHM 5% 1/8W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 10.2KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 8DIP datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 100K OHM 16SOIC datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 7-20V 5A datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 6COL WK datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf