Eaton (formerly Cooper Bussmann) SPJ-5E275
SPJ-5E275 picture photo
Mfg. Part Number
SPJ-5E275
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE MOD 275A 1000V BLADE
Datasheet Download
SPJ-5E275.pdf
Availability of SPJ-5E275
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SPJ-5E275 Order Process
Ship out your order
Specifications of SPJ-5E275
Internal Part NumberEIS-SPJ-5E275
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesSemitron™ SPJ
Fuse Type-
Voltage - Rated1000VAC (1kV)
Current275A
Package / CaseRadial Bend Cylinder
Size / Dimension0.181" Dia x 0.760" L (4.60mm x 19.30mm)
Mounting TypeThrough Hole
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPJ-5E275
Related LinksSPJ-, SPJ-5E275 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SPJ-5E275 Details Description
Related parts for SPJ-5E275
SENSOR MAGNETIC REED SPDT 0.25A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS THRU datasheet.pdf
IC SNGL INVERTER GATE SC70-5 datasheet.pdf
SENSOR 15PSIS 1/4 NPT 5V datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 13PS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 9POS PNL MT SCKT datasheet.pdf
IC FPGA 203 I/O 256FBGA datasheet.pdf
SELECTOR UNIT 3POS MOM BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf