Eaton (formerly Cooper Bussmann) SPJ-7M900
SPJ-7M900 picture photo
Mfg. Part Number
SPJ-7M900
Brief Description
FUSE MOD 900A 1000V STUD
Datasheet Download
SPJ-7M900.pdf
Availability of SPJ-7M900
QUANTITY
SPJ-7M900 Order Process
Ship out your order
Specifications of SPJ-7M900
Internal Part NumberEIS-SPJ-7M900
Fuse Type-
Voltage - Rated1000VAC (1kV)
Current900A
Package / CaseRadial Bend Cylinder
Size / Dimension0.181" Dia x 0.760" L (4.60mm x 19.30mm)