| Internal Part Number | EIS-SPK10-0.006-00-54 | |
| Other Related Documents | Sil-Pad Metric Configurations | |
| MSDS Material Safety Datasheet | Sil-Pad K10 MSDS | |
| RoHS Information | Sil-Pad K-10 Material Report | |
| Featured Product | Sil-Pad® K-10 | |
| Standard Package | 100 | |
| Category | Fans, Thermal Management | |
| Family | Thermal - Pads, Sheets | |
| Series | Sil-Pad® K-10 | |
| Usage | TO-220 | |
| Shape | Rectangle | |
| Outline | 19.05mm x 12.70mm | |
| Thickness | 0.0060" (0.152mm) | |
| Material | Silicone Rubber | |
| Adhesive | - | |
| Backing, Carrier | Polyimide | |
| Color | Beige | |
| Thermal Resistivity | 0.41°C/W | |
| Thermal Conductivity | 1.3 W/m-K | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | SPK10-0.006-00-54 | |
| Related Links | SPK10-0., SPK10-0.006-00-54 Datasheet, Bergquist Distributor | |
 | 5-103361-3 | CONN HEADER R/A .100 5POS 30AU | datasheet.pdf | |