Murata Electronics North America SPM25-120-D48N-C
SPM25-120-D48N-C picture photo
Mfg. Part Number
SPM25-120-D48N-C
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 25W
Datasheet Download
SPM25-120-D48N-C.pdf
Availability of SPM25-120-D48N-C
QUANTITY
SPM25-120-D48N-C Order Process
Ship out your order
Specifications of SPM25-120-D48N-C
Internal Part NumberEIS-SPM25-120-D48N-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSPM15 and SPM25 DC-DC Converters
Featured ProductSPM25 Series SingleOutput Potted Isolated 25 W DCDC Converter
SPM1525 Series SingleOutput Potted Isolated DCDC Converters
Standard Package16
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesSPM25
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.1A
Power (Watts) - Manufacture Series25W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension1.00" L x 1.00" W x 0.41" H (25.4mm x 25.4mm x 10.4mm)
Operating Temperature-45°C ~ 85°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max25W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPM25-120-D48N-C
Related LinksSPM25-12, SPM25-120-D48N-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
SPM25-120-D48N-C Details Description
Related parts for SPM25-120-D48N-C
CABLE FAST SCSI1-SCSI2 UL2919 datasheet.pdf
SWITCH MINI SPST-NO ROLLER.187QC datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.93V SOT23-5 datasheet.pdf
IC ETH CTRLR SNGL-CHIP 48TQFP datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 36"L X 6"W datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 6.3V 20% 2824 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPST 15A 125V datasheet.pdf
CONN IDC HEADER 0.100 40 POS datasheet.pdf