TDK Corporation SPM3020T-3R3M
SPM3020T-3R3M picture photo
Mfg. Part Number
SPM3020T-3R3M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 2.2A 127.4 MOHM
Datasheet Download
SPM3020T-3R3M.pdf
Availability of SPM3020T-3R3M
QUANTITY
SPM3020T-3R3M Order Process
Ship out your order
Specifications of SPM3020T-3R3M
Internal Part NumberEIS-SPM3020T-3R3M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSPM Series Power Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSPM
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance3.3µH
Tolerance±20%
Current Rating2.2A
Current - Saturation2.6A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)127.4 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.126" L x 0.118" W (3.20mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPM3020T-3R3M
Related LinksSPM302, SPM3020T-3R3M Datasheet, TDK Corporation Distributor
SPM3020T-3R3M Details Description
Related parts for SPM3020T-3R3M
RES 43.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 2.2A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER RF2/IF 24TSSOP datasheet.pdf
CONN EUROBLOCK 21POS 5MM BLK datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 09VOUT datasheet.pdf
BOOK EMBEDDED C PROGRAMMING VOL2 datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
QUICK INSTALL SPLITTER 1 M 2 F datasheet.pdf
GUARD ASSY E.F. MQC APP datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 700MA 1.53 OHM datasheet.pdf