TDK Corporation SPM4012T-4R7M
SPM4012T-4R7M picture photo
Mfg. Part Number
SPM4012T-4R7M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 2A 205 MOHM SMD
Datasheet Download
SPM4012T-4R7M.pdf
Availability of SPM4012T-4R7M
QUANTITY
SPM4012T-4R7M Order Process
Ship out your order
Specifications of SPM4012T-4R7M
Internal Part NumberEIS-SPM4012T-4R7M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSPM Series Power Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSPM
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance4.7µH
Tolerance±20%
Current Rating2A
Current - Saturation2A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)205 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.173" L x 0.161" W (4.40mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPM4012T-4R7M
Related LinksSPM401, SPM4012T-4R7M Datasheet, TDK Corporation Distributor
SPM4012T-4R7M Details Description
Related parts for SPM4012T-4R7M
IC REG LDO ADJ 10A TO3P datasheet.pdf
RES SMD 124K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK K WP 200W datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X38MM 100VAC TERM datasheet.pdf
IMPACT BP 3X8 OPEN SN/PB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 263MA 1 OHM TH datasheet.pdf
508 TB SPR PLU W/LATCH datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
Connector Receptacle 7 Position 0.156" (3.96mm) Gold Through Hole datasheet.pdf