TDK Corporation SPM5012T-1R0M
SPM5012T-1R0M picture photo
Mfg. Part Number
SPM5012T-1R0M
Brief Description
FIXED IND 1UH 4.1A 44 MOHM SMD
Datasheet Download
SPM5012T-1R0M.pdf
Availability of SPM5012T-1R0M
QUANTITY
SPM5012T-1R0M Order Process
Ship out your order
Specifications of SPM5012T-1R0M
Internal Part NumberEIS-SPM5012T-1R0M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSPM Series Power Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSPM
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance1µH
Tolerance±20%
Current Rating4.1A
Current - Saturation6.3A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)44 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.213" L x 0.201" W (5.40mm x 5.10mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPM5012T-1R0M
Related LinksSPM501, SPM5012T-1R0M Datasheet, TDK Corporation Distributor
SPM5012T-1R0M Details Description
Related parts for SPM5012T-1R0M
TX DIGITAL AUDIO MINI JACK 8MBPS datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO220 datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC XDCP SGL 64-TAP 10K 14-TSSOP datasheet.pdf
IC CONV 4BIT SER/PAR ECL 28-PLCC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
IC FPGA 300 I/O 484BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf