Volgen/Division of Kaga Electronics USA SPN50-05S
SPN50-05S picture photo
Mfg. Part Number
SPN50-05S
Brief Description
AC/DC CONVERTER 5V 50W
Datasheet Download
SPN50-05S.pdf
Availability of SPN50-05S
QUANTITY
SPN50-05S Order Process
Ship out your order
Specifications of SPN50-05S
Internal Part NumberEIS-SPN50-05S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyAC DC Converters
SeriesSPN50
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts)50W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency75%
Operating Temperature0°C ~ 60°C
FeaturesAdjustable Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.30" L x 3.17" W x 1.46" H (134.5mm x 80.5mm x 37.0mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCB, CE
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPN50-05S
Related LinksSPN5, SPN50-05S Datasheet, Volgen/Division of Kaga Electronics USA Distributor
SPN50-05S Details Description
Related parts for SPN50-05S
IDC CABLE - MSC26K/MC26G/MCS26K datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 200MW SOT323 datasheet.pdf
RES 53.6K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
SOCKET HEX 5/32" 1.50" datasheet.pdf
CAP CER 15PF 500V NP0 1210 datasheet.pdf
RES 931K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.43 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 309K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOP ROLLR ARM SNAP DPDT datasheet.pdf
CHIPSET COOLER #2 COPPER 6500RPM datasheet.pdf
LED SPACER 5MM T-1-3/4 BLK 14MM datasheet.pdf