Eaton (formerly Cooper Bussmann) SPP-5F450
SPP-5F450 picture photo
Mfg. Part Number
SPP-5F450
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE MOD 450A 700V BLADE
Datasheet Download
SPP-5F450.pdf
Availability of SPP-5F450
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SPP-5F450 Order Process
Ship out your order
Specifications of SPP-5F450
Internal Part NumberEIS-SPP-5F450
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesSemitron™ SPP
Fuse Type-
Voltage - Rated700VAC
Current450A
Package / CaseFuse Link
Size / Dimension-
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPP-5F450
Related LinksSPP-, SPP-5F450 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SPP-5F450 Details Description
Related parts for SPP-5F450
CAP CER 4.7PF 150V 0605 datasheet.pdf
IC PWR 8-BIT SHIFT REGIS 20-SOIC datasheet.pdf
IC DUAL CH PWR DRIVER 16-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 17POS datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD5629 TSSOP datasheet.pdf
LED XPE 595NM AMBER 56.8LM SMD datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 94MM datasheet.pdf
CONN HDR 46POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.8V 45W datasheet.pdf
250 TB SOCKET VERTICAL datasheet.pdf
390UF 63V 16X25 125C RAD datasheet.pdf