Eaton (formerly Cooper Bussmann) SPP-5F450
SPP-5F450 picture photo
Mfg. Part Number
SPP-5F450
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE MOD 450A 700V BLADE
Datasheet Download
SPP-5F450.pdf
Availability of SPP-5F450
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SPP-5F450 Order Process
Ship out your order
Specifications of SPP-5F450
Internal Part NumberEIS-SPP-5F450
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesSemitron™ SPP
Fuse Type-
Voltage - Rated700VAC
Current450A
Package / CaseFuse Link
Size / Dimension-
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPP-5F450
Related LinksSPP-, SPP-5F450 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SPP-5F450 Details Description
Related parts for SPP-5F450
CABLE D-SUB - AMP37B/AE37M/X datasheet.pdf
RES SMD 21.3KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 160KB FLASH 145LGA datasheet.pdf
RES 3.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES ARRAY 17 RES 10K OHM 18SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONN NUT FOR ECP JACKS datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 450MA 500 MOHM datasheet.pdf
VARISTOR 735V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf