Eaton (formerly Cooper Bussmann) SPP-6F550
SPP-6F550 picture photo
Mfg. Part Number
SPP-6F550
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE MOD 550A 700V BLADE
Datasheet Download
SPP-6F550.pdf
Availability of SPP-6F550
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SPP-6F550 Order Process
Ship out your order
Specifications of SPP-6F550
Internal Part NumberEIS-SPP-6F550
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesSemitron™ SPP
Fuse Type-
Voltage - Rated700VAC
Current550A
Package / CaseFuse Link
Size / Dimension-
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPP-6F550
Related LinksSPP-, SPP-6F550 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SPP-6F550 Details Description
Related parts for SPP-6F550
LABEL S LAM DM TAG WH 1800/RL datasheet.pdf
RACEWAY BASE PWR WHITE 10' datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.7 OHM 5% 100W datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 92 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 760VAC Y5U RDL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 6.3V 1206 datasheet.pdf