TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24F21-16PE
DTS24F21-16PE picture photo
Mfg. Part Number
DTS24F21-16PE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DTS24F21-16PE.pdf
Availability of DTS24F21-16PE
QUANTITY
DTS24F21-16PE Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24F21-16PE
Internal Part NumberEIS-DTS24F21-16PE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24F21-16PE
Related LinksDTS24F, DTS24F21-16PE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24F21-16PE Details Description
Related parts for DTS24F21-16PE
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
THERM NTC 100OHM 10% 1206 SMD datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN HDR 2.54MM TIN 9POS R/A datasheet.pdf
SENSOR NON-CONTACT SINGLE TURN datasheet.pdf
CABLE 4COND 10AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 28AWG BROWN 100' datasheet.pdf
RES 2.138 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
XCEDE 6PVH 6COL RGHT WK datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 3KV 360MA AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf