Eaton (formerly Cooper Bussmann) SPP-7E1000
SPP-7E1000 picture photo
Mfg. Part Number
SPP-7E1000
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE MOD 1000A 700V BLADE
Datasheet Download
SPP-7E1000.pdf
Availability of SPP-7E1000
QUANTITY
SPP-7E1000 Order Process
Ship out your order
Specifications of SPP-7E1000
Internal Part NumberEIS-SPP-7E1000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesSemitron™ SPP
Fuse Type-
Voltage - Rated700VAC
Current1kA
Package / CaseFuse Link
Size / Dimension-
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPP-7E1000
Related LinksSPP-7, SPP-7E1000 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SPP-7E1000 Details Description
Related parts for SPP-7E1000
HEX STANDOFF 4-40 S STEEL 7/8" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 20PF 50V 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 35V 20% 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS 26AWG .100 BLUE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
RES 137K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 275 OHM 0.6W 0.5% RADIAL datasheet.pdf