Infineon Technologies SPP80N06S2L-11
SPP80N06S2L-11 picture photo
Mfg. Part Number
SPP80N06S2L-11
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 80A TO-220
Datasheet Download
SPP80N06S2L-11.pdf
Availability of SPP80N06S2L-11
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SPP80N06S2L-11 Order Process
Ship out your order
Specifications of SPP80N06S2L-11
Internal Part NumberEIS-SPP80N06S2L-11
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 05/Jun/2008
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesOptiMOS™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C80A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs11 mOhm @ 40A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2V @ 93µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs80nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2650pF @ 25V
Power - Max158W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackagePG-TO220-3-1
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPP80N06S2L-11
Related LinksSPP80N0, SPP80N06S2L-11 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
SPP80N06S2L-11 Details Description
Related parts for SPP80N06S2L-11
RES SMD 12K OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 40UQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
COARSE SPACER datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 176.8382MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGE .050 130POS DR TH datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
HD-BNC TO BNC STRT PLUG 48" datasheet.pdf
CONN PLUG MALE 7POS SLDR BLACK datasheet.pdf