Infineon Technologies SPP80N06S2L-11
SPP80N06S2L-11 picture photo
Mfg. Part Number
SPP80N06S2L-11
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 80A TO-220
Datasheet Download
SPP80N06S2L-11.pdf
Availability of SPP80N06S2L-11
QUANTITY
SPP80N06S2L-11 Order Process
Ship out your order
Specifications of SPP80N06S2L-11
Internal Part NumberEIS-SPP80N06S2L-11
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 05/Jun/2008
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C80A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs11 mOhm @ 40A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2V @ 93µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs80nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2650pF @ 25V
Power - Max158W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPP80N06S2L-11
Related LinksSPP80N0, SPP80N06S2L-11 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
SPP80N06S2L-11 Details Description
Related parts for SPP80N06S2L-11
SWITCH DIP ROTARY HEX EXT PCB datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
DISPLAY OLED 80X48 0.9" GREEN datasheet.pdf
SWITCH DIP 1/2 PITCH datasheet.pdf
IC REG CTRLR ISO PWM VM 8-SOIC datasheet.pdf
RES 5.23K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.49K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 54.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE ASSEM UFL-UFL 1000MM 0.81 datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 26VC DO214AA datasheet.pdf
CAP FILM 0.16UF 5% 1250VDC AXIAL datasheet.pdf