Honeywell Sensing and Productivity Solutions SPPG056P103U
SPPG056P103U picture photo
Mfg. Part Number
SPPG056P103U
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 10K OHM 1W CERMET LINEAR
Datasheet Download
SPPG056P103U.pdf
Availability of SPPG056P103U
QUANTITY
SPPG056P103U Order Process
Ship out your order
Specifications of SPPG056P103U
Internal Part NumberEIS-SPPG056P103U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPotentiometer Line
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesSP
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)1W
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns1
Rotation280°
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeRound
Actuator Length-
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
Bushing Thread-
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPPG056P103U
SPPG056P103U Details Description
Related parts for SPPG056P103U
INTERFACE CBL DSUB FEMALE W/SCRW datasheet.pdf
CONN 34POS IDC SOCKET GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 63.4 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 46.4KOHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
OPROBE X10 500MHZ W/RA 4500 SERI datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS SKT datasheet.pdf