Honeywell Sensing and Productivity Solutions SPSG040S103U
SPSG040S103U picture photo
Mfg. Part Number
SPSG040S103U
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 10K OHM 1W CERMET LINEAR
Datasheet Download
SPSG040S103U.pdf
Availability of SPSG040S103U
QUANTITY
SPSG040S103U Order Process
Ship out your order
Specifications of SPSG040S103U
Internal Part NumberEIS-SPSG040S103U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPotentiometer Line
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesSP
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)1W
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns1
Rotation280°
Adjustment Type-
Resistive MaterialCermet
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length-
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
Bushing Thread-
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPSG040S103U
SPSG040S103U Details Description
Related parts for SPSG040S103U
CONN RING TONG 16AWG #3/8 TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 400MHZ 740TBGA datasheet.pdf
IC MPU OMAP-L1X 456MHZ 256BGA datasheet.pdf
TEMPERATURE SENSOR PLATINUM RTD datasheet.pdf
2.0MM WTB R/A HEADER 894011310 datasheet.pdf
RES 84.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf