| Internal Part Number | EIS-SPTMV0300PG5W02 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 10 | |
| Category | Sensors, Transducers | |
| Family | Pressure Sensors, Transducers | |
| Series | SPT | |
| Pressure Type | Vented Gauge | |
| Operating Pressure | 300 PSI (2068.43 kPa) | |
| Output Type | Wheatstone Bridge | |
| Output | 0 mV ~ 100 mV (10V) | |
| Accuracy | ±0.25% | |
| Voltage - Supply | 10 V ~ 15 V | |
| Port Size | Male - 1/4" (6.35mm) NPT | |
| Port Style | Threaded | |
| Features | Temperature Compensated | |
| Termination Style | Cable 2' | |
| Maximum Pressure | 900 PSI (6205.28 kPa) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |