ST SPV1001T40
SPV1001T40 picture photo
Mfg. Part Number
SPV1001T40
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 40V 16A TO220AB
Datasheet Download
SPV1001T40.pdf
Availability of SPV1001T40
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SPV1001T40 Order Process
Ship out your order
Specifications of SPV1001T40
Internal Part NumberEIS-SPV1001T40
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSPV1001 View All Specifications
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io)16A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If920mV @ 8A
Speed-
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 40V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Operating Temperature - Junction-45°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPV1001T40
Related LinksSPV10, SPV1001T40 Datasheet, ST Distributor
SPV1001T40 Details Description
Related parts for SPV1001T40
CONN HEADER 4POS .156 R/A GOLD datasheet.pdf
RES 866K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
TRANSFORMER AUDIO BROADCAST datasheet.pdf
SPEAKER datasheet.pdf
DIODE ZENER 91V 1.25W DO213AB datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC EEPROM 32KBIT 1MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf
FUSE 125A 1000V 1 XL PV BOLT IN datasheet.pdf