ST SPV1002D40
SPV1002D40 picture photo
Mfg. Part Number
SPV1002D40
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 40V 16A D2PAK
Datasheet Download
SPV1002D40.pdf
Availability of SPV1002D40
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SPV1002D40 Order Process
Ship out your order
Specifications of SPV1002D40
Internal Part NumberEIS-SPV1002D40
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSPV1002 View All Specifications
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io)16A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If180mV @ 16A
Speed-
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 40V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD²PAK
Operating Temperature - Junction-45°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPV1002D40
Related LinksSPV10, SPV1002D40 Datasheet, ST Distributor
SPV1002D40 Details Description
Related parts for SPV1002D40
IC REG LDO 3V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
CONN SMA PLUG 50 OHM EDGE MNT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 10W datasheet.pdf
CONV DC/DC 1.25W 3.3VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC CRYPTO TPM TWI 28TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 10% 305VAC RAD datasheet.pdf
SIGNALM23-12P-FS datasheet.pdf
RES 150 OHM 8W 0.1% TO220 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.3A 8HTSOP datasheet.pdf