Infineon Technologies SPW15N60C3
SPW15N60C3 picture photo
Mfg. Part Number
SPW15N60C3
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 650V 15A TO-247
Datasheet Download
SPW15N60C3.pdf
Availability of SPW15N60C3
QUANTITY
SPW15N60C3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SPW15N60C3
Internal Part NumberEIS-SPW15N60C3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCoolMOS™ CP High Voltage MOSFETs Converters
Standard Package240
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesCoolMOS™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)650V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C15A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs280 mOhm @ 9.4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id3.9V @ 675µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs63nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1660pF @ 25V
Power - Max156W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackagePG-TO247-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPW15N60C3
Related LinksSPW15, SPW15N60C3 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
SPW15N60C3 Details Description
Related parts for SPW15N60C3
RES SMD 390K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 39PF 1KV X7R 1808 datasheet.pdf
IC OCTAL TRANSP D LATCH 20-DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
FIXED IND 8.2MH 54MA 75 OHM TH datasheet.pdf
RES 226 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK TO-220/TOP-3/SOT-32 datasheet.pdf
MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 9POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 64POS SMD datasheet.pdf
330UF 25V 10X20MM 125C 3000H datasheet.pdf