Vishay/Siliconix SQ1470EH-T1-GE3
SQ1470EH-T1-GE3 picture photo
Mfg. Part Number
SQ1470EH-T1-GE3
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 30V 2.8A SC70
Datasheet Download
SQ1470EH-T1-GE3.pdf
Availability of SQ1470EH-T1-GE3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SQ1470EH-T1-GE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SQ1470EH-T1-GE3
Internal Part NumberEIS-SQ1470EH-T1-GE3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSQ Automotive Qualified MOSFETs
PCN Obsolescence/ EOLSIL-051-2014-Rev-1 27/Jun/2014
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchFET®
PackagingDigi-Reel®
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C2.8A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs65 mOhm @ 3.8A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id1.6V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs6.6nC @ 4.5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds610pF @ 25V
Power - Max3.3W
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Supplier Device PackageSC-70-6 (SOT-363)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQ1470EH-T1-GE3
Related LinksSQ1470E, SQ1470EH-T1-GE3 Datasheet, Vishay/Siliconix Distributor
SQ1470EH-T1-GE3 Details Description
Related parts for SQ1470EH-T1-GE3
RES SMD 1.02K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 5A 125VAC 72VDC datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 400MA 1.65 OHM datasheet.pdf
INSULATION PUNCH datasheet.pdf
CAP FILM 47UF 10% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 33MH 30MA 80 OHM TH datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 300MW SOT23 datasheet.pdf
MOTION SENSOR V TYPE 170CM datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 56 OHM 8SRT datasheet.pdf