Bel Fuse Inc. SQ48T04120-NDC0G
SQ48T04120-NDC0G picture photo
Mfg. Part Number
SQ48T04120-NDC0G
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 48W
Datasheet Download
SQ48T04120-NDC0G.pdf
Availability of SQ48T04120-NDC0G
QUANTITY
SQ48T04120-NDC0G Order Process
Ship out your order
Specifications of SQ48T04120-NDC0G
Internal Part NumberEIS-SQ48T04120-NDC0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesSemiQ™ SQ48
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4A
Power (Watts) - Manufacture Series48W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/8 Brick
Size / Dimension2.30" L x 0.90" W x 0.40" H (58.4mm x 22.8mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max48W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQ48T04120-NDC0G
Related LinksSQ48T041, SQ48T04120-NDC0G Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SQ48T04120-NDC0G Details Description
Related parts for SQ48T04120-NDC0G
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 3.81MM datasheet.pdf
IC VOICE REC/PLAY 210SEC 28-SOIC datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 15A TO220 datasheet.pdf
SWITCH UNIT 60MM PUSH-PULL RED datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
8 PORT COMPACT ETHERNET SWITCH datasheet.pdf
RES 316K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC PCI EXPRESS 1OUTPUT datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
1500 TB RIS CLA SOLID datasheet.pdf
CBL ASSY SMA F TO M CFD200 305MM datasheet.pdf