Bel Fuse Inc. SQ48T04120-PDC0
SQ48T04120-PDC0 picture photo
Mfg. Part Number
SQ48T04120-PDC0
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 48W
Datasheet Download
SQ48T04120-PDC0.pdf
Availability of SQ48T04120-PDC0
QUANTITY
SQ48T04120-PDC0 Order Process
Ship out your order
Specifications of SQ48T04120-PDC0
Internal Part NumberEIS-SQ48T04120-PDC0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesSemiQ™ SQ48
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4A
Power (Watts) - Manufacture Series48W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/8 Brick
Size / Dimension2.30" L x 0.90" W x 0.40" H (58.4mm x 22.8mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max48W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQ48T04120-PDC0
Related LinksSQ48T04, SQ48T04120-PDC0 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SQ48T04120-PDC0 Details Description
Related parts for SQ48T04120-PDC0
IC VREF SERIES 3.3V SOT23-5 datasheet.pdf
FUSE CERM 500MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC BUFF/DVR OP/DRN N-INV SOT553 datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 30POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 100MHZ 24SSOP datasheet.pdf
IC SWITCH SPST 8LFCSP datasheet.pdf
RES SMD 5.11 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES 51K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 150K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf